فواره

فواره چیست؟

فواره

واژه‌ی Fountain برگرفته از واژه‌ای لاتین به نام فونت، به معنای چشمه‌ی آب آشامیدنی و همچنین سیستم دکوراتیو و دراماتیک فواره می‌باشد.

فواره سیستمی است که آب را از چشمه‌ی اصلی دریافت می‌کند و به شکل یا اشکالی زیبا و خیره‌کننده پرتاب و دوباره به چشمه‌ی اصلی باز می‌گرداند. به‌دلیل وجود چرخه‌ی بسته‌ی آب و بدون مصرف آب و تنها با فراهم کردن آب اولیه، می‌توان چنین سیستمی را ایجاد کرد.

اولین و مهم‌ترین کاربرد آبنماها زیباسازی است و امروزه سیستم‌های فواره‌ای از انواع کوچک رومیزی و خانگی تا سیستم‌های بزرگ فواره‌ای ساخته و کاربردهای گسترده و فراوانی برای آن وجود دارد.

کاربرد دوم آن که وابسته به کاربرد اول است ایجاد فضای آرامش‌بخش و تاثیر روانی در افراد است و به‌خصوص امروزه با وجود سیطره‌ی ماشین در زندگی انسان، وجود چنین فضاهایی برای بهبود شرایط زندگی بسیار کمک‌کننده است.

همچنین این سیستم‌ می‌توانند به تلطیف هوا، خنک کردن فضای اطراف در روزهای گرم و افرایش رطوبت در فضاهای خشک نیز کمک کنند.

تجهیزات مورد نیاز

برای ساخت یک سیستم فواره‌ای پیش از هر وسیله‌ای باید حوض موردنظر را فراهم کرد . این حوض می‌تواند ظرفی کوچک برای آبنماهای خانگی یا دریاچه‌ای بزرگ برای سیستم‌های فواره‌ای پیچیده و بزرگ باشد.

پس از آن برای عبور آب از نازل‌ لوله و اتصالات مورد نیاز است. جنس و سایز لوله و نوع لوله‌کشی به حوض و نوع و بزرگی سیستم فواره‌ای شما بستگی دارد. برای سیستم‌ از انواع مختلف اتصالات مانند اتصالات فلزی، پلی‌اتیلن و … استفاده می‌شود. همچنین پمپ آب از مهم‌ترین وسایل مورد نیاز برای ساخت یک سیستم فواره‌ای است.عامل اصلی به‌وجود آمدن چرخه‌ی آب در یک سیستم فواره‌ای پمپ آن است که باید با توجه به سیستم فواره‌ای به‌دقت انتخاب شود.

سومین و مهم‌ترین مورد نازل‌های فواره هستند که استفاده از انواع مختلف نازل به شرایط و همچنین سلیقه و هدف شما بستگی دارد. به‌عنوان مثال در حوض‌های کوچک و فضای بسته نازل‌های چتری بسیار مناسب هستند ولی همچین برای استخرها و حوض‌های کوچک می‌توان از نازل‌های برگی و پنجه‌ای نیز استفاده کرد. در استخرها آبنماهای مختلف مانند کرتین، شوتری و پرده‌ای بسیار مورد استفاده هستند. کومیت‌ها استفاده‌های گوناگونی دارند و از این نازل‌ها به‌دلیل سادگی عملکرد خود، هم در سیستم‌های کوچک فواره‌ای، به‌صورت دسته‌ای و یا در اطراف یک آبنمای بزرگ‌تر استفاده می‌شود و هم در بزرگترین سیستم‌های مورد استفاده هستند. این نازل‌ها پرکاربردترین نازل‌ها در سیستم‌های موزیکال هستند.

چهارمین مورد که یکی از مهم‌ترین موارد است، سیستم نورپردازی می‌باشد. با کمی هزینه‌ی بیشتر و فراهم کردن سیستم نورپردازی مناسب، می‌توان زیبایی سیستم فواره‌ای را چندین برابر کرد.

نورپردازی

4482525177_8e66f7c80f_o

نورپردازی مناسب می‌تواند زیبایی سیستم فواره‌ای را چند برابر کند. برای سیستم‌های کوچنک گاهی تنها استفاده از یک یا چند چراغ یا وال واشر تاثیر خود را می‌گذارد و در سیستم‌های بزرگ گاهی احتیاج به سیستم روشنایی برنامه‌ریزی شده با قابلیت تغییر نور در زمان‌های مناسب می‌باشد.

تصویر بالا گواه خوبی برای اهمیت نورپردازی مناسب در زیبایی یک سیستم فواره‌ای است. سیستم بالا را با نورپردازی به دو رنگ یا بدون نورپردازی تصور کنید. تصاویر پایین این تفاوت را نشان می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *